Kalendarz imprez cyklicznych w Bukowinie Tatrzańskiej i na Podhalu

Wydarzenia cykliczne
23
Grudzień
2024
Atrakcje

Cykliczne wydarzenia w Bukowinie Tatrzańskiej

Bukowina Tatrzańska to nie tylko malownicze krajobrazy, centrum sportów zimowych i luksusowe apartamenty do wynajęcia, takie jak np.: ARIES Residence Bukowina Tatrzańska ale przede wszystkim miejsce, gdzie kultura góralska tętni życiem przez cały rok.

W sercu tej malowniczej miejscowości znajduje się Dom Ludowy – zabytkowy budynek będący centrum kulturalnym Podhala. To właśnie tu odbywają się najważniejsze wydarzenia folklorystyczne, artystyczne i muzyczne, które przyciągają turystów z całego świata. 

Od prestiżowych konkursów regionalnych przez ogólnopolskie festiwale po międzynarodowe turnieje Bukowina Tatrzańska oferuje niezapomniane przeżycia związane z tradycją, muzyką i sztuką. 

Poznaj najciekawsze cykliczne wydarzenia, które tworzą niepowtarzalny klimat tego wyjątkowego miejsca.

Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej to historyczna perła i centrum kultury Podhala. Powstał w latach 1928-1932 jako wyraz społecznej inicjatywy mieszkańców, inspirowanej przez nauczyciela Franciszka Ćwiżewicza.

Dom Ludowy został zaprojektowany przez architekta Józefa Ćwiżewicza w stylu witkiewiczowskim, charakterystycznym dla Podhala. Budynek wykonano z drewna w konstrukcji zrębowej, a jego dach pokryto tradycyjnym gontem. 

Wewnątrz znajduje się stylowa sala teatralna na 200 miejsc z bogato zdobioną sceną, dwiema garderobami oraz galerią dla widzów. Jest to idealne miejsce aby organizować m.in.: koncerty, konkursy, festiwale literackie czy festyny z atrakcjami dla dzieci

Obecnie mieści Bukowiańskie Centrum Kultury, bibliotekę, oddział Związku Podhalan i liczne organizacje kulturalne. Jest także siedzibą Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka oraz wielu zespołów folklorystycznych.

Dzięki nieustannej działalności artystycznej i edukacyjnej, Dom Ludowy pozostaje miejscem, gdzie podhalańska tradycja jest pielęgnowana i przekazywana kolejnym pokoleniom.

Imprezy cykliczne w Domu Ludowym

Dom Ludowy jest gospodarzem wielu góralskich imprez kulturalnych i kilkudniowych festiwali. Wszystkie organizowane wydarzenia mają na celu promocje regionu oraz pielęgnowanie tradycji góralskich. Na stronie internetowej dostępny jest kalendarz imprez. Poniżej prezentujemy najważniejsze: 

Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”

Sabałowe Bajania to prestiżowy ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych oraz występy zespołów regionalnych z całej Polski.

To święto polskiego folkloru, podczas którego ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących dla dzieci i dorosłych takich jak targi produktów regionalnych i rękodzieła oraz prezentacja dań przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. 

Małe Bajania

Małe Bajania to jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń organizowanych w Bukowinie Tatrzańskiej.  

Powstały w 1986 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Zygmunta Kuchty, konkurs szybko zyskał status lokalnego święta kultury i tradycji Podhala oraz Spisza. Jego głównym celem jest podtrzymywanie oraz rozwijanie pasji artystycznych wśród dzieci i młodzieży z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska.

Góralski Karnawał w Małopolsce

Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej odbywa się nieprzerwanie od 1973 roku, będąc jednym z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w Polsce.

Jego głównym celem jest pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego Podhala, promowanie i rozwijanie kultury ludowej. Podczas Karnawału można podziwiać dawne zwyczaje związane z okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku, znane jako „Niesopust.”.

Cykliczne wydarzenia i koncerty w Zakopanem

Bukowina Tatrzańska, położona zaledwie kilkanaście kilometrów od Zakopanego, to doskonała baza wypadowa dla osób chcących poznać kulturalne bogactwo stolicy Tatr.  

Zakopane od lat jest niekwestionowaną stolicą kultury góralskiej i turystyki w Polsce. Oprócz wspaniałych widoków i bogatej oferty rekreacyjnej miasto słynie z organizacji wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, które przyciągają miłośników sztuki, folkloru i muzyki z kraju i zagranicy.

Coroczne festiwale, koncerty i przeglądy artystyczne są hołdem dla bogatej tradycji regionu i okazją do spotkania z artystami światowego formatu. Zakopiańskie wydarzenia, odbywające się w plenerach Tatr oraz historycznych obiektach, tworzą niepowtarzalną atmosferę, która na długo pozostaje w pamięci odwiedzających.

Poznaj najważniejsze kulturalne wydarzenia:

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – sierpień

Ta coroczna sierpniowa impreza ma ponad 50-letnią tradycję. Główne nagrody – złote, srebrne i brązowe ciupagi – przyznawane są w kategoriach tańca tradycyjnego, stylizowanego i artystycznie opracowanego. Impreza promuje folklor i przyciąga turystów z całego świata.

Festiwal Muzyka na Szczytach

Kameralne wydarzenie promujące muzykę w malowniczych plenerach Tatr odbywa się we wrześniu. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” to wydarzenie muzyczne organizowane nieprzerwanie od 2009 r. przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem i gromadzi wybitnych muzyków oraz artystów z całego świata, którzy dzielą się swoim talentem i pasją. 

Tatrzańskie Musealia

Coroczne święto Muzeum Tatrzańskiego, które jest największym i najstarszym muzeum regionalnym w Polsce. Zakopiańskie muzeum posiada osiem filii i trzy galerie sztuki, w tym Muzeum Stylu Zakopiańskiego i Muzeum biograficzno-literackie Kornela Makuszyńskiego.

Kalendarium imprez to cykl wydarzeń o różnorakiej tematyce, mające na celu edukację, zgłębienie historii Podhala oraz promocję miasta. 

Jazz Camping Kalatówki

Legendarne wydarzenie zapoczątkowane w 1959 roku odbywa się we wrześniu. Przyciąga uczestników z całego świata oraz fanów jazzu i jest nieodłącznie kojarzone z postacią Zbigniewa Namysłowskiego - polskiego saksofonisty jazzowego, kompozytora i aranżera, który był wieloletnim Dyrektorem Muzycznym.  

W kalendarium wydarzenia znajdują się codzienne jam sessions, koncerty, występy kapel góralskich oraz specjalny projekt „Jazz’ujący Witkacy” realizowany z Teatrem im. St. I. Witkiewicza.

Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej

Szkolny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej w Białce Tatrzańskiej od 2010 roku stał się gminnym wydarzeniem organizowanym przez Bukowiańskie Centrum Kultury. Młodzi gawędziarze i recytatorzy rywalizują w pięciu grupach wiekowych, a najlepsi reprezentują gminę na konkursie międzywojewódzkim.

Celem wydarzenia jest promocja lokalnej kultury, gwary i twórczości regionalnych poetów.

Festiwal Inspirowane Górami im. Ewy i Macieja Berbeków

Organizatorem wydarzenia jest Burmistrz Zakopanego, które upamiętnia nadanie miastu praw miejskich w 1933 roku. To interdyscyplinarne wydarzenie prezentuje twórczość inspirowaną górami, Tatrami oraz kulturą Zakopanego. Odbywa się ono w październiku i jest wspaniałą okazją do wspólnego świętowania w atmosferze tatrzańskiej jesieni.

Podczas wydarzenia władze miasta zapewniają, że dobra zabawa gwarantowana. Wśród wielu atrakcji na wyróżnienie zasługuje spacer po Zakopanem z przewodnikiem PTTK, warsztaty dla najmłodszych, pokazy filmów, spektakle oraz ciekawe plenerowe rozmowy o górach i codzienności górali. 

Spotkania z Filmem Górskim

W 2005 roku kalendarz kulturalny Zakopanego wzbogacił się o Spotkania z Filmem Górskim, których najważniejszym punktem jest Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego, którego główną nagrodą jest prestiżowe Grand Prix.

Konkursowi towarzyszą liczne wydarzenia, takie jak projekcje filmów spoza konkursu, w tym archiwalnych produkcji z całego świata, pokazy slajdów, spotkania z wybitnymi ludźmi gór, promocje książek, wystawy fotograficzne, koncerty oraz zawody wspinaczkowe.

Główną sceną jest zakopiańskie Kino Sokół. Spotkania wyróżniają się kameralną atmosferą, wysokim poziomem filmów oraz oryginalnym stylem wizualnym.

Kalendarz imprez cyklicznych w Bukowinie Tatrzańskiej i na Podhalu

Styczeń

Góralski Karnawał - Koncerty kolęd, tańce i folklor w Bukowinie Tatrzańskiej.

Luty

Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Tańca Intershow - Nowy Targ.

Góralski Karnawał - Kontynuacja wydarzeń karnawałowych.

Marzec

Wiosenne Festiwale - Wydarzenia związane z nadejściem wiosny.

Kwiecień

Zakopiańska Wiosna Jazzowa - Festiwal jazzowy na przełomie kwietnia i maja.

Maj

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - Zakopane, prezentacje kultury góralskiej.

Czerwiec

Dni Zakopanego - Obchody związane z miastem Zakopane.

Lipiec

Tatrzańskie Wici - Cykl imprez promujących tatrzańską kulturę (od lipca do września).

Festiwal Oscypka - Zakopane, festiwal regionalnych produktów.

Sierpień

Festyn Białczański - Pierwszy weekend sierpnia w Białce Tatrzańskiej, wybór Cepra i Ceperki roku.

Sabałowe Bajania - Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy i Folkloru w Bukowinie Tatrzańskiej.

Wrzesień

Dzień Pstrąga - W Białym Dunajcu, zawody łowieckie oraz konkurs kulinarny.

Wykopki - Święto zbiorów w Dzianiszu.

Październik

Festiwal Filmów Górskich - Wydarzenia związane z kinematografią górską.

Listopad

Noc Basenów w Termach Bukovina - Impreza łącząca kąpiele termalne z muzyką na żywo.

Grudzień

Jarmark Bożonarodzeniowy - Tradycyjne świętowanie i sprzedaż lokalnych produktów.

Imprezy te są organizowane cyklicznie i przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców regionu, oferując bogaty program kulturalny i rozrywkowy

Obseruj Nas

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z ekscytującymi wydarzeniami i ekskluzywnymi ofertami dopasowanymi do Ciebie.

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Coś poszło nie tak, spróbuj ponownie.

Najnowsze artykuły

mtb Sudety

Najlepsze trasy na rower MTB i do jazdy rekreacyjnej

Bukowina Tatrzańska to prawdziwy rowerowy raj – zarówno dla miłośników ekstremalnej jazdy na dwóch kółkach, jak i rodzin szukających spokojnych wycieczek z widokiem na Tatry.

Opłata

Wiosna w Bukowinie - przebudzenie natury i pomysł na aktywny wypoczynek

Wiosna to czas odradzania się tatrzańskiej przyrody, dłuższych i cieplejszych dni oraz eksplozji kolorów, które odważnie wkraczają w górskie krajobrazy.

konkurs duetów

Puchar świata w skokach narciarskich

Puchar Świata w skokach narciarskich to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w sportach zimowych, organizowane od sezonu 1979/1980 przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS).