Cykliczne wydarzenia w Bukowinie Tatrzańskiej
Bukowina Tatrzańska to nie tylko malownicze krajobrazy, centrum sportów zimowych i luksusowe apartamenty do wynajęcia, takie jak np.: ARIES Residence Bukowina Tatrzańska ale przede wszystkim miejsce, gdzie kultura góralska tętni życiem przez cały rok.
W sercu tej malowniczej miejscowości znajduje się Dom Ludowy – zabytkowy budynek będący centrum kulturalnym Podhala. To właśnie tu odbywają się najważniejsze wydarzenia folklorystyczne, artystyczne i muzyczne, które przyciągają turystów z całego świata.
Od prestiżowych konkursów regionalnych przez ogólnopolskie festiwale po międzynarodowe turnieje Bukowina Tatrzańska oferuje niezapomniane przeżycia związane z tradycją, muzyką i sztuką.
Poznaj najciekawsze cykliczne wydarzenia, które tworzą niepowtarzalny klimat tego wyjątkowego miejsca.
Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej
Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej to historyczna perła i centrum kultury Podhala. Powstał w latach 1928-1932 jako wyraz społecznej inicjatywy mieszkańców, inspirowanej przez nauczyciela Franciszka Ćwiżewicza.
Dom Ludowy został zaprojektowany przez architekta Józefa Ćwiżewicza w stylu witkiewiczowskim, charakterystycznym dla Podhala. Budynek wykonano z drewna w konstrukcji zrębowej, a jego dach pokryto tradycyjnym gontem.
Wewnątrz znajduje się stylowa sala teatralna na 200 miejsc z bogato zdobioną sceną, dwiema garderobami oraz galerią dla widzów. Jest to idealne miejsce aby organizować m.in.: koncerty, konkursy, festiwale literackie czy festyny z atrakcjami dla dzieci.
Obecnie mieści Bukowiańskie Centrum Kultury, bibliotekę, oddział Związku Podhalan i liczne organizacje kulturalne. Jest także siedzibą Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka oraz wielu zespołów folklorystycznych.
Dzięki nieustannej działalności artystycznej i edukacyjnej, Dom Ludowy pozostaje miejscem, gdzie podhalańska tradycja jest pielęgnowana i przekazywana kolejnym pokoleniom.
Imprezy cykliczne w Domu Ludowym
Dom Ludowy jest gospodarzem wielu góralskich imprez kulturalnych i kilkudniowych festiwali. Wszystkie organizowane wydarzenia mają na celu promocje regionu oraz pielęgnowanie tradycji góralskich. Na stronie internetowej dostępny jest kalendarz imprez. Poniżej prezentujemy najważniejsze:
Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”
Sabałowe Bajania to prestiżowy ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych oraz występy zespołów regionalnych z całej Polski.
To święto polskiego folkloru, podczas którego ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących dla dzieci i dorosłych takich jak targi produktów regionalnych i rękodzieła oraz prezentacja dań przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Małe Bajania
Małe Bajania to jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń organizowanych w Bukowinie Tatrzańskiej.
Powstały w 1986 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Zygmunta Kuchty, konkurs szybko zyskał status lokalnego święta kultury i tradycji Podhala oraz Spisza. Jego głównym celem jest podtrzymywanie oraz rozwijanie pasji artystycznych wśród dzieci i młodzieży z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska.
Góralski Karnawał w Małopolsce
Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej odbywa się nieprzerwanie od 1973 roku, będąc jednym z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w Polsce.
Jego głównym celem jest pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego Podhala, promowanie i rozwijanie kultury ludowej. Podczas Karnawału można podziwiać dawne zwyczaje związane z okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku, znane jako „Niesopust.”.
Cykliczne wydarzenia i koncerty w Zakopanem
Bukowina Tatrzańska, położona zaledwie kilkanaście kilometrów od Zakopanego, to doskonała baza wypadowa dla osób chcących poznać kulturalne bogactwo stolicy Tatr.
Zakopane od lat jest niekwestionowaną stolicą kultury góralskiej i turystyki w Polsce. Oprócz wspaniałych widoków i bogatej oferty rekreacyjnej miasto słynie z organizacji wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, które przyciągają miłośników sztuki, folkloru i muzyki z kraju i zagranicy.
Coroczne festiwale, koncerty i przeglądy artystyczne są hołdem dla bogatej tradycji regionu i okazją do spotkania z artystami światowego formatu. Zakopiańskie wydarzenia, odbywające się w plenerach Tatr oraz historycznych obiektach, tworzą niepowtarzalną atmosferę, która na długo pozostaje w pamięci odwiedzających.
Poznaj najważniejsze kulturalne wydarzenia:
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – sierpień
Ta coroczna sierpniowa impreza ma ponad 50-letnią tradycję. Główne nagrody – złote, srebrne i brązowe ciupagi – przyznawane są w kategoriach tańca tradycyjnego, stylizowanego i artystycznie opracowanego. Impreza promuje folklor i przyciąga turystów z całego świata.
Festiwal Muzyka na Szczytach
Kameralne wydarzenie promujące muzykę w malowniczych plenerach Tatr odbywa się we wrześniu. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” to wydarzenie muzyczne organizowane nieprzerwanie od 2009 r. przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem i gromadzi wybitnych muzyków oraz artystów z całego świata, którzy dzielą się swoim talentem i pasją.
Tatrzańskie Musealia
Coroczne święto Muzeum Tatrzańskiego, które jest największym i najstarszym muzeum regionalnym w Polsce. Zakopiańskie muzeum posiada osiem filii i trzy galerie sztuki, w tym Muzeum Stylu Zakopiańskiego i Muzeum biograficzno-literackie Kornela Makuszyńskiego.
Kalendarium imprez to cykl wydarzeń o różnorakiej tematyce, mające na celu edukację, zgłębienie historii Podhala oraz promocję miasta.
Jazz Camping Kalatówki
Legendarne wydarzenie zapoczątkowane w 1959 roku odbywa się we wrześniu. Przyciąga uczestników z całego świata oraz fanów jazzu i jest nieodłącznie kojarzone z postacią Zbigniewa Namysłowskiego - polskiego saksofonisty jazzowego, kompozytora i aranżera, który był wieloletnim Dyrektorem Muzycznym.
W kalendarium wydarzenia znajdują się codzienne jam sessions, koncerty, występy kapel góralskich oraz specjalny projekt „Jazz’ujący Witkacy” realizowany z Teatrem im. St. I. Witkiewicza.
Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej
Szkolny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej w Białce Tatrzańskiej od 2010 roku stał się gminnym wydarzeniem organizowanym przez Bukowiańskie Centrum Kultury. Młodzi gawędziarze i recytatorzy rywalizują w pięciu grupach wiekowych, a najlepsi reprezentują gminę na konkursie międzywojewódzkim.
Celem wydarzenia jest promocja lokalnej kultury, gwary i twórczości regionalnych poetów.
Festiwal Inspirowane Górami im. Ewy i Macieja Berbeków
Organizatorem wydarzenia jest Burmistrz Zakopanego, które upamiętnia nadanie miastu praw miejskich w 1933 roku. To interdyscyplinarne wydarzenie prezentuje twórczość inspirowaną górami, Tatrami oraz kulturą Zakopanego. Odbywa się ono w październiku i jest wspaniałą okazją do wspólnego świętowania w atmosferze tatrzańskiej jesieni.
Podczas wydarzenia władze miasta zapewniają, że dobra zabawa gwarantowana. Wśród wielu atrakcji na wyróżnienie zasługuje spacer po Zakopanem z przewodnikiem PTTK, warsztaty dla najmłodszych, pokazy filmów, spektakle oraz ciekawe plenerowe rozmowy o górach i codzienności górali.
Spotkania z Filmem Górskim
W 2005 roku kalendarz kulturalny Zakopanego wzbogacił się o Spotkania z Filmem Górskim, których najważniejszym punktem jest Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego, którego główną nagrodą jest prestiżowe Grand Prix.
Konkursowi towarzyszą liczne wydarzenia, takie jak projekcje filmów spoza konkursu, w tym archiwalnych produkcji z całego świata, pokazy slajdów, spotkania z wybitnymi ludźmi gór, promocje książek, wystawy fotograficzne, koncerty oraz zawody wspinaczkowe.
Główną sceną jest zakopiańskie Kino Sokół. Spotkania wyróżniają się kameralną atmosferą, wysokim poziomem filmów oraz oryginalnym stylem wizualnym.