Jeżeli jesteś miłośnikiem rowerowych wycieczek i szukasz wyjątkowych, górskich tras, które oferują przepiękne widoki na Tatry, koniecznie odwiedź Bukowinę Tatrzańską. Bukowina Tatrzańska to nie tylko miejsce słynące z pięknych krajobrazów na panoramę Tatr, ale także prawdziwy raj dla rowerzystów.
Spokojna i cicha lokalizacja oferuje wypoczynek z dala od tłumów oraz doskonałą komunikację z ważnymi punktami turystycznymi okolicy. To dobra baza wypadowa na górskie szlaki, granicę ze Słowacją oraz pobliskie, liczne trasy rowerowe. Oto nasz przewodnik po najpiękniejszych widokowych trasach rowerowych w tej okolicy.
Co zatem oferuje ta popularna, górska okolica? Ścieżki rowerowe o zróżnicowanym stopniu trudności, które przypadną do gustu kolarzom szosowym, fanom kolarstwa górskiego, a także miłośnikom aktywnej rekreacji. Spisz, Podhale oraz Orawa obfitują w tereny atrakcyjne dla każdego fana jazdy na rowerze. A jakie trasy zasługują na największą uwagę?
Z pewnością doskonale znane i chętnie uczęszczane odcinki Velo Dunajec oraz Velo Czorsztyn, trasy górskie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także łatwo dostępne ścieżki rowerowe pozwalające zwiedzać najważniejsze zabytki Podhala i okolic z perspektywy dwóch kółek.
Gdzie w Tatrach można jeździć na rowerze?
Podhale z malowniczymi Tatrami to wyjątkowa sceneria, także na wycieczki rowerowe. Dzięki ukształtowaniu terenu znajduje się tu mnogość różnorodnych szlaków i wiele atrakcyjnych tras dla miłośników jazdy na rowerze. W Tatrach Zachodnich, jednym z najpopularniejszych miejsc do rowerowych wędrówek jest oczywiście Dolina Chochołowska. Szlak prowadzący przez tę dolinę jest stosunkowo łatwy, co czyni go idealnym dla rodzin i początkujących rowerzystów.
Co ważne, planując swoje rowerowe wycieczki w Tatrach warto zapoznać się z regulaminem Tatrzańskiego Parku Narodowego, ponieważ na jego terenie obowiązują ścisłe ograniczenia związane z rowerami. Bez żadnych ograniczeń za to można poruszać się na trasach łączących miejscowości nieco oddalone od Tatr, które również oferują piękne widoki, wymagające, strome podjazdy i liczne punkty odpoczynku.
Ale Tatry to nie tylko okolice ściśle górskie, najbliżej zlokalizowane regli. To także urokliwe miejsca nieco oddalone od pasma górskiego, które oferują niemniej ciekawe trasy rowerowe, a jednak nieco przyjaźniejsze dla osób mniej zaawansowanych w jeździe na rowerze. To szlaki dla osób, które w jeździe stawiają na relaks i rekreację, a nie zdobywanie kolejnych odcinków na czas. Nie oznacza to, że są to trasy wyłącznie w płaskim terenie, które oferują jedynie jawiący się w oddali zarys górskich szczytów.
Trasy te, choć nie tak popularne, jak słynne Velo Dunajec, czy Velo Czorsztyn łatwo zgłębić poszukując wskazówek w aktualnych przewodnikach i mapach turystycznych. Odcinki asfaltowe przygotowane z myślą o rekreacji świetnie nadają się także do jazdy na rowerze, a prowadzą przez mniej znane i uczęszczane okolice. Tym samym pozwalają odkrywać miejsca mniej zatłoczone, co sprzyja wypoczynkowi i obcowaniu z naturą. To zwłaszcza tradycyjne ścieżki leśne, polne oraz szutrowe, które z pozoru prowadzą „donikąd”, choć pozwalają na zamknięcie okrążeni o rozmaitych dystansach.
Czy w Dolinie Kościeliskiej można jeździć rowerem?
Poruszanie się rowerem w Tatrzańskim Parku Narodowym podlega szczególnym ograniczeniom i jest możliwe wyłącznie na udostępnionych w tym celu odcinkach. Najbardziej popularnym szlakiem jest oczywiście asfaltowa trasa biegnąca przez Dolinę Chochołowską. Niestety, druga z najbardziej znanych dolin, czyli Dolina Kościeliska nie jest udostępniona do jazdy rowerem.
Ma to związek z bardzo dużym ruchem turystycznym oraz wymagającym podłożem, które miejscami jest wyboiste i kamienne. Duże nierówności, strome odcinki i występujące kamienne stopnie są istotnym przeciwskazaniem do poruszania się na rowerze, zwłaszcza dla osób mniej doświadczonych, co mogłoby równocześnie stanowić zagrożenie dla pieszych, jak i samego rowerzysty.
Trasa górska Bukowina Tatrzańska - Czarna Góra - Leśnica
Bukowina Tatrzańska to doskonała baza wypadowa na okoliczne trasy rowerowe prowadzące w kierunku Leśnicy, Gronkowa i Ostrowska, a także widokowych miejscowości jak Dursztyn, Łapsze Niżne, Krempachy, Falsztyn, czy Kacwin. Zróżnicowanie dystansów oraz różnica przewyższeń czynią omówione trasy propozycjami dla średnio i bardzo zaawansowanych kolarzy, jednocześnie oferując fantastyczne widoki oraz efektywny trening.
Jednym z głównych szlaków jest trasa prowadząca z Bukowiny Tatrzańskiej przez wieś Czarna Góra położoną na grzbiecie północnym, aż do Głodowskiego Wierchu. Asfaltową drogą dojeżdżamy do pierwszych wzniesień, skąd rozpościerają się widoki na Tatry, których fantastyczna panorama zapiera dech w piersiach.
Planując wycieczkę warto pamiętać o bezpieczeństwie – odpowiednie do warunków pogodowych ubranie to podstawa. Nie musicie się martwić także o rowery i kaski, ponieważ te bez problemu wypożyczycie w okolicznych wypożyczalniach rowerów.
W Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się kilka polecanych wypożyczalni rowerów, gdzie można wynająć sprzęt dostosowany do trudnych górskich tras. Warto również wcześniej zaplanować trasę i sprawdzić jej trudność, aby dostosować wycieczkę, zróżnicowanie terenu oraz dystans do swoich możliwości.
Poronin - Bukowina Tatrzańska - Gliczarów Górny - Poronin (długość: 17 km)
Trasa, z której udziałem organizowano słynny wyścig Tour De Pologne, który niezmiennie przyciąga fanów kolarstwa i miłośników rowerowych zmagań. Prowadzący od Poronina, przez Gliczarów Górny i Bukowinę Tatrzańską oferuje znakomite widoki oraz etapy wymagające odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Ta niedługa trasa prowadząca przez sąsiadujące z Bukowiną Tatrzańską miejscowości to pomysł zarówno na krótki poranny wypad na rower lub popołudniową wycieczkę na zachód słońca. Trasa ta, choć momentami wymagająca, dostarcza wielu wrażeń i jest idealna na aktywny dzień na rowerze w sercu Tatr.
Rozpoczynając w Poroninie, jedziemy asfaltową drogą, która prowadzi nas w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej. Po drodze mamy przepiękne widoki na Tatry, co dodaje motywacji podczas jazdy. Asfaltową drogą dojeżdżamy do Bukowiny Tatrzańskiej, skąd dalej trasa wiedzie wąską dróżką asfaltową w kierunku Gliczarowa Górnego.
Velo Czorsztyn – trasa rowerowa wokół Jezior Czorsztyńskiego
To jedna z najpopularniejszych tras rowerowych zlokalizowanych w sąsiedztwie Tatr. Specjalnie przygotowana i doskonale opisana, tak aby podróżowanie na dwóch kółkach było znakomitą przygodą nawet dla najmłodszych kolarzy.
Trasa o długości około 30 km wiedzie przeważnie asfaltową nawierzchnią i okrąża zbiornik Jeziora Czorsztyńskiego oferując znakomite widoki łączące taflę wody z pejzażem górskim. Warto zaznaczyć, że pewien odcinek trasy Velo Czorsztyn pokrywa się także z nieco dłuższym szlakiem Velo Dunajec.
Trasa szlaku Velo Czorsztyn wydaje się z pozoru prosta i przystępna, przez co jest chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. Warto jednak wziąć pod uwagę liczne podjazdy i zjazdy, sumę przewyższeń oraz etapów nie asfaltowych, które mogą wymagać przystosowanego w tym celu roweru.
Na trasie królują fantastyczne widoki oraz miejsca warte zwiedzenia, jak Zapora Wodna z charakterystycznym graffiti, czy dostojnie położone zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Szlak ten cieszy się znakomitą popularnością i jest częstym celem podróży zwłaszcza w sezonie letnim. Aby domknąć tzw. „pętlę” dookoła jeziora warto zdecydować się na przeprawę statkiem lub gondolą, co jest dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych kolarzy.
Ważną informacją dla rodzin z dziećmi jest fakt, że większość trasy Velo Czorsztyn została odsunięta od ruchu samochodowego, dlatego poruszanie się nią jest bezpieczniejsze i pozwala na nieskrępowane podziwianie widoków. Na trasie znajdują się także liczne parkingi, wypożyczalnie rowerów oraz miejsca postojowe wyposażone w ławeczki, stoły i kosze, gdzie można zregenerować się po wymagającym odcinku, posilić się lub po prostu odpocząć podziwiając okoliczne widoki. Na trasie znajdziemy także liczne restauracje, bary i kawiarnie, które serwują przekąski, dania obiadowe oraz rozmaite napoje i pozwalają odpocząć, a także skosztować kuchni regionalnej.
Trasy rowerowe Zakopane – łatwe
Wśród mniej wymagających tras rowerowych warto wymienić te łatwo dostępne i łagodnie położone ścieżki rowerowe, dzięki którym rodzinna przejażdżka będzie frajdą nawet dla najmłodszych turystów. Miejskie ścieżki rowerowe biegnące wzdłuż największego parku w Zakopanem, czyli Równi Krupowej oferują fantastyczny widok na góry oraz słynne miejsce pamiątkowych fotografii, czyli drewniany napis „Zakopane”. Godne polecenia są również nieco bardziej oddalone od centrum, choć wciąż łatwo dostępne ścieżki rowerowe przy kompleksie skoczni narciarskich oraz wzdłuż drogi do Kuźnic.
Jeśli szukacie innych łatwych tras rowerowych w okolicy Zakopanego, idealnych na rodzinne wycieczki lub relaksującą jazdę, przedstawiamy kilka kolejnych, ciekawych opcji. Jedną z takich tras jest malownicza droga prowadząca przez Kościelisko w kierunku Doliny Chochołowskiej.
Rozpoczynamy w Kościelisku, jedziemy asfaltową drogą, która stromo wznosi się, oferując przepiękne widoki na Tatry. Następnie, wjeżdżamy lasem szutrową drogą, aby dalej kontynuować podróż wąską dróżką asfaltową w kierunku Siwej Polany. Na odcinku trasy rozprzestrzeniają się widoki na okoliczne szczyty i lasy, co czyni jazdę wyjątkowo przyjemną.
Kolejną propozycją jest trasa z Zakopanego do Witowa, gdzie jedziemy asfaltową dróżką, a dalej szutrową drogą przez malownicze przysiółki z widokiem na polany, pasące się stada owiec i szumiące, górskie potoki. Tą asfaltową drogą dojeżdżamy do wielu atrakcyjnych miejsc, a trasa wiedzie przez malownicze tereny, zapewniając niezapomniane wrażenia.
Zakopane - Krzeptówki - Zakopane (długość: 10 km)
Łatwa trasa miejska biegnąca wzdłuż jednej z najstarszych ulic Zakopanego. Mowa o ulicy Kościeliskiej i słynnych Krzeptówkach, które stanowią jedną z głównych ulic miasta oraz mogą poszczycić się znakomicie zachowanymi przykładami architektury zakopiańskiej. Co zwiedzić po drodze?
Przede wszystkim drewniany Kościół oraz Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie pochowany został m.in. Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, czy honorowy przewodnik tatrzański i słynny gawędziarz Jan Sabała. Wzdłuż trasy warto odwiedzić Muzeum Stylu Zakopiańskiego, tzw. Chałupę Gąsieniców, czy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.
Cała trasa, mimo niewielkiej długości, dostarcza mnóstwa wrażeń i pozwala cieszyć się pięknem krajobrazu i architektury. Na zakończenie wycieczki, powrót tą samą drogą do Zakopanego sprawia, że mamy okazję jeszcze raz nacieszyć się widokami, które towarzyszyły nam w trakcie podróży.
Szlaki rowerowe w Tatrach dla średnio zaprawionych
Wśród szlaków godnych polecenia dla średniozaawansowanych kolarzy warto wymienić odcinki Velo Dunajec oraz pętlę Velo Czorsztyn jako fantastyczne ścieżki rowerowe z widokiem na Tatry. Pełne fantastycznych punktów widokowych, o rozmaitych nawierzchniach – od asfaltowej, poprzez odcinki leśne czy bitumiczne, przypadną do gustu zwłaszcza kolarzom szosowym oraz rodzinom z dziećmi.
To profesjonalnie przygotowane i oznaczone trasy, które pozwalają nie tylko na podziwianie górskich widoków, ale na swojej drodze mają liczne zabytki architektury, czy wreszcie malownicze Jezioro Czorsztyńskie z pięknie położonymi zamkami – w Czorsztynie i Niedzicy.
Podhale oferuje wiele szlaków rowerowych dla średnio zaawansowanych rowerzystów, które łączą w sobie umiarkowaną trudność i przepiękne widoki. Jedną z ciekawszych tras jest pętla o długości 25 km, rozpoczynająca się w Bukowinie Tatrzańskiej. Szlak zaczyna się od asfaltowej drogi, którą dojeżdżamy do Białki Tatrzańskiej. Następnie trasa prowadzi nas szutrową drogą w kierunku Rusińskiego Wierchu, gdzie czeka nas stromy zjazd kamienistą drogą.
Dalej trasa wiedzie przez polne drogi, a potem jedziemy drogą leśną, gdzie na głównym odcinku trasy rozprzestrzeniają się malownicze widoki na okoliczne wzniesienia oraz panoramę Tatr w oddali. Tą samą drogą możemy wrócić do wypożyczalni rowerów, z której korzystaliśmy na początku wyprawy. Trasa jest idealna dla tych, którzy chcą połączyć aktywny wypoczynek z podziwianiem tatrzańskich krajobrazów.
Ekstremalne trasy rowerowe w Tatrach
Dla doświadczonych rowerzystów szukających prawdziwych wyzwań, Tatry oferują ekstremalne trasy rowerowe, które wymagają nie tylko doskonałej kondycji, ale i umiejętności technicznych. Miłośnicy prawdziwie ekstremalnej jazdy na dwóch kółkach z pewnością doceniają zróżnicowanie górskiego terenu i najbardziej wymagające odcinki ze spektakularnymi podjazdami na trasie „Szlaku wokół Tatr”. Niemniej imponujące są fantastyczne widoki na panoramę Tatr, które osiągalne są dopiero po pokonaniu wymagających dystansów.
Szlak wokół Tatr to jedna z najbardziej spektakularnych tras rowerowych w Europie Środkowej. Trasa ma długość około 250 km i przebiega zarówno przez Polskę, jak i Słowację, okrążając majestatyczne Tatry – najwyższe góry w Karpatach. To wyjątkowa okazja, by podziwiać panoramy górskie, malownicze doliny, a także poznać lokalną kulturę i kuchnię zatrzymując się w licznych miejscowościach Tatr Wysokich.
To trasa trudna, a szlak prowadzi poprzez historyczno-kulturowe krainy i oferuje liczne miejsca przystankowe, wiaty z ławkami i stołami oraz znakomite punkty widokowe z objaśnieniami. Trasa rozpoczyna się i kończy w Nowym Targu, malowniczym miasteczku położonym u podnóża Tatr. Stąd, rowerzyści kierują się specjalnie wyznaczoną ścieżką rowerową wprost na południe, w stronę granicy ze Słowacją.
Pierwsze kilometry prowadzą przez spokojne, wiejskie okolice, czyli Ludźmierz, Rogoźnik, Czarny Dunajec, Podczerwone, Koniówkę wprost do Chochołowa, gdzie przy urokliwie położonej kapliczce, malowniczo położonym wierchem dostajemy się wprost na granicę ze Słowacją. Ścieżka stopniowo ustępuje miejsca coraz bardziej górzystym terenom, a jeździe towarzyszą coraz to nowe widoki na rozległe pola, regle i góry. Na odcinku Nowy Targ – Liptowski Mikulasz, już na Słowacji warto zrobić przystanek z widokiem na Jezioro Orawskie. To także dobre miejsce na obiad z bardzo relaksującym widokiem.
Najważniejsze etapy trasy to odcinki: Nowy Targ – Liptowski Mikulasz, następnie kolejny odcinek Liptowski Mikulasz – Poprad – w całości po stronie słowackiej, prowadzące przez krainę fantastycznych widoków łączących jeziora i pejzaż górski. To miejsca, w których warto rozważyć także dłuższy przystanek korzystając z uroków licznych plaż nad Liptowską Marą.
Kolejno etap: Poprad – Zakopane, który prowadzi z powrotem na polską stronę Tatr przez Tatrzański Park Narodowy. Jadąc nim mamy przed sobą fantastyczną panoramę Tatr, które z perspektywy rozległych pól i łąk czarują swoim majestatem.
Finałowy etap to odcinek Zakopane – Nowy Targ, czyli trasa niewymagająca znacznego wysiłku, pozwalająca się zrelaksować po przebyciu całej pętli. Wiedzie w kierunku Zdziaru, a po drodze warto zrobić nieco zboczyć w kierunku Bachledowej Doliny i zrobić przystanek odwiedzając Ścieżkę Koronami Drzew. To interesująca atrakcja, której drewniane podesty zostały umieszczone, zgodnie z nazwą, w koronach drzew i pozwalają na podziwianie panoramy Tatr z wysokości lotu ptaka. Ostatni etap Szlaku Wokół Tatr to odcinek już po stronie polskiej, w którym mijamy Kacwin, Łapsze Niżne, Krempachy i Gronków, by w końcu dotrzeć do Nowego Targu i zamknąć spektakularną pętlę 250 km.
Inne ekstremalne trasy rowerowe to także typowo górskie odcinki TPNu oraz trasy downhill’owe, które oprócz wyjątkowej kondycji wymagają specjalnego sprzętu i odpowiedniego przygotowania, oferując w zamian niesamowite przeżycia oraz adrenalinę.
Kościelisko - Dolina Chochołowska (długość: 25 km)
Dolina Chochołowska to wyjątkowa dolina w Tatrach, która słynie nie tylko z krokusów, ale także umożliwia wjazd rowerem, a także spacery z psami. To rekreacyjna trasa przygotowana zwłaszcza z myślą o rodzinach. Odcinek z asfaltową nawierzchnią o niewielkim stopniu przewyższeń jest fantastyczną propozycją dla miłośników turystyki rowerowej, którzy od jazdy wyczynowej, cenią sobie bardziej podziwianie górskich widoków.
Liczne wypożyczalnie rowerów dostępne tuż przy wejściu do Doliny Chochołowskiej gwarantują dostępność sprawdzonego i komfortowego sprzętu zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. W ich ofercie znaleźć można także rowery elektryczne oraz przyczepki i foteliki przeznaczone dla najmniejszych dzieci.
Trasa rozpoczyna się już w Kościelisku lub, jeśli wypożyczacie rowery, tuż przed wjazdem do Doliny Chochołowskiej. Wejście na teren Doliny, jak i wjazd rowerem obarczone są obowiązkiem uiszczenia opłaty w kasie. Stamtąd asfaltową drogą wyruszamy w kierunku Polany Chochołowskiej. Cała trasa ma długość 10 km i jest przyjazna dla małych i dużych rowerzystów, a także rowerów z przyczepkami dla najmłodszych dzieci.
Tuż za kasą rozpościera się przestronna Siwa Polana, gdzie prowadzony jest kulturowy wypas owiec. Co ważne, drogą asfaltową pojedziecie zaledwie 3,5 km, dalej należy poruszać się drogą szutrową, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze roweru. Trasa wciąż pozostaje łatwa do pokonania, ale wymaga jednak wyboru roweru górskiego wyposażonego w amortyzatory i grubsze opony, które bez problemu poradzą sobie z drobnymi kamyczkami i żwirem.
Po drodze mijamy słynne Bramy – Niżną i Wyżną Bramę Chochołowską, czyli charakterystyczne kamienne skały tworzące przewężenia na drodze. Umieszczone na nich pamiątkowe tablice są ciekawą atrakcją turystyczną, które opowiadają między innymi o historii Powstania Chochołowskiego.
Następnym etapem drogi jest Polana Huciska, gdzie jeszcze w XIX odbywało się wydobycie rud żelaza. W tym miejscu kończy się asfaltowa droga oraz rozpoczyna bardziej stromy odcinek drogą szutrową i leśną, która podąża w sąsiedztwie górskiego potoku. Szczególną uwagę podczas jazdy rowerem należy zwrócić na kamienie, korzenie drzew i nierówności, które wymagają umiejętności technicznych i odpowiedniego roweru.
Trudniejszą i stromą kamienistą drogą docieramy wprost na Polanę Chochołowską, gdzie znajduje się Schronisko i kończy trasa rowerowa. Korzystając ze stojaków na rowery można je bezpiecznie pozostawić pod schroniskiem i wyruszyć na pieszy szlak górski na przykład w kierunku Tatr Zachodnich.
Wybór roweru na pokonanie Doliny Chochołowskiej to także doskonały sposób na skrócenie wędrówki, na przykład w Tatry Zachodnie. Oprócz kursującej na trasie kolejki Rakoń, ten 10 km odcinek warto pokonać także rowerem, co znacznie przyspieszy pokonanie tego niewymagającego odcinka asfaltowego, a skutecznie przybliży do miejsca startu na słynnego Grzesia, Rakonia, czy Wołowca lub Starorobociański Wierch. Po zejściu warto zatrzymać się w Schronisku na Polanie Chochołowskiej na słynną szarlotkę z jagodami i śmietaną – kultowy deser znany przez wszystkich, którzy odwiedzają Dolinę Chochołowską.