Proponowana przez nas trasa obfituje w przepiękne widoki na pobliskie szczyty Tatr, dzięki którym człowiek zapomina o wysiłku przy licznych podjazdach zabytki kultury spiskiej. Trasę rozpoczynamy na parkingu przy rondzie w Bukowinie Tatrzańskiej.
1. Przejeżdżamy przez most na Białce i skręcamy w lewo do Czarnej Góry (2,5km). Następnie dojeżdżamy do słynnej Zagrody Korkoszów w Czarnej Górze (należąca niegdyś do tutejszej zamożnej rodziny Korkoszów). To przykład charakterystycznej zagrody bogatego gospodarstwa spiskiego.
Prezentowana jest tutaj ekspozycja etnograficzna poświęcona kulturze spiskiej, a układ zabudowań jest przykładem rozwoju spiskiej zagrody: od prostej, składającej się z dwóch zabudowań (chałupa i stajnia) w końcu XIX wieku, do złożonej z wielu budynków w latach trzydziestych XX wieku.
2. Po dojechaniu do Trybsza (6,5km) na głównym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i dojeżdżamy pod drewniany zabytkowy kościół p. w. Św. Elżbiety - zbudowany w stylu podhalańskim w XVI wieku. Jego ściany i sufit ozdobione są pięknymi malowidłami, a uwagę zwraca bogata polichromia z 1647 roku przedstawiająca jedną z biblijnych scen na tle panoramy Tatr. Jest to najstarsza znana panorama tych gór.
3. Wracamy na główną drogę i kierujemy się na północny zachód (11,5km). Po przekroczeniu mostu na Białce na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Następnie po przejechaniu 1100m dojeżdżamy do widocznego po prawej stronie parkingu, który znajduje się na terenie Rezerwatu Przełomu Białki.
Utworzony w 1959 roku Przełom Białki to rezerwat jaki stworzyła górska rzeka na zachodnim krańcu Pienin Spiskich. Silna, choć niepozorna górska rzeka Białka pomiędzy dwoma wapiennymi skałami wyrzeźbiła malowniczy przełom. Ten cenny skarb przyrodniczy to ulubione miejsce odpoczynku turystów i tło wielu filmowych scen.
4. Po odpoczynku w tym niezwykle urokliwym miejscu wracamy na główną drogę i jedziemy do Nowej Białej. Na skrzyżowaniu za zabytkowym kościołem w Nowej Białej skręcamy w prawo i wjeżdżamy do wsi Krempachy (13km). Kościół w Nowej Białej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej znajduje się w centrum wsi i jest przykładem barokowego kościoła wiejskiego z XVIII w. We wsi Krempachy natomiast znajdują się aż dwa zabytkowe kościoły. Kościół Św. Marcina pochodzący z połowy XVI wieku z charakterystyczną dla Spisza strzelistą wieżą, gdzie na uwagę zasługuje monstrancja z 1528 roku w kształcie kapliczki z figurą Św. Piotra i barokowy kościół cmentarny z XVIII wieku.
5. Spod Kościoła Św. Marcina w Krempachach wracamy do skrzyżowania głównego. Przed potokiem skręcamy w wąski asfalt w lewo do Dursztyna (16,5km). Przy kościele w Dursztynie kierujemy się w prawo i jedziemy wąskim asfaltem pod górę (czerwony szlak). Szlak prowadzi nas na wierzchołek góry Grandeus.
Jest to wspaniały punkt widokowy, z którego rozciąga się fantastyczna panorama na Tatry polskie i słowackie, Pieniny, Gorce, a nawet na najwyższy szczyt polskich Beskidów – Babią Górę 1725 m n.p.m.
6. Na wierzchołku góry Grandeus przy wiacie skręcamy w prawo i drogą gruntową dojeżdżamy do Przełęczy Trybskiej przy bacówce, następnie skręcamy w lewo i jesteśmy w Łapszach Wyżnych (21,5km). W Łapszach Wyżnych warty uwagi jest kościół z połowy XVIII wieku w stylu spiskiego baroku. Przy kościele skręcamy w prawo i jedziemy długim podjazdem przez Łapszankę na Przełęczy Nad Łapszanką (28km). Przy kaplicy na przełęczy skręcamy w prawo podziwiając z lewej strony widoki na Tatry.
7. Zjeżdżamy do doliny potoku Jurgowczyk i skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do drogi krajowej nr 49, którą skręcamy w prawo. Wycieczka kończy się na parkingu za mostem na Białce (34km).
Długość trasy: 34km
Czas przejazdu: 5 godzin