W Bukowinie Tatrzańskiej otwiera się dostęp do Tatr Wysokich i tutaj ma swój początek droga prowadząca do Morskiego Oka. To górskie ,,sanktuarium” odwiedza niemal milion turystów rocznie, stawiając Bukowinę w pierwszym rzędzie najczęściej odwiedzanych miejscowości w Polsce.
Największe w Tatrach jezioro Morskie Oko ma pochodzenie polodowcowe i położone jest na wysokości 1395 m n.p.m. w Tatrach Wysokich w Dolinie Rybiego Potoku (który z Morskiego Oka wypływa). Jezioro zasilają dwa potoki - Czarnostawieński oraz Mnichowy, a jego głębokość zmienia się, najczęściej źródła podają od 50,8 m do 51,8 m.
Warto wiedzieć, że nazwa jeziora pochodzi z języka niemieckiego „Meerauge” czyli „Morskie oka” i została nadana przez niemieckich osadników ze Spisza. Wcześniej obowiązywała nazwa „Biały Staw” nadana przez górali. Morskie Oko nazywano też Rybim Jeziorem, gdyż jest jednym z nielicznych naturalnie zarybionych tatrzańskich jezior.
Skalnym tłem dla jeziora są tatrzańskie szczyty: patrząc od lewej (wschodu) jest to Grań Żabich (Żabia Czuba, Żabi Szczyt Niżni, Żabi szczyt Wyżni) i dalej na pd.-wsch. Niżne Rysy i Rysy.
W kierunku południowym: Żabi Koń, Żabia Turnia Mięguszowiecka, Wołowa Turnia i w kierunku południowo-zachodnim Mięguszowieckie Szczyty (Czarny, Pośredni, Wielki), Cubryna, i Szpiglasowy Wierch. Od zachodu: Miedziane i Opalone. Z brzegów jeziora widoczna jest też charakterystyczna sylwetka Mnicha i najwyższy polski szczyt – Rysy.
Przy planowaniu wycieczki nad Morskie Oko należy pamiętać, że żaden bus z tabliczką Morskie Oko nie dowiezie nas nad to jezioro. Nie dojedziemy tam też własnym samochodem, ponieważ jest to obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Dla wszystkich przystankiem końcowym jest wielki parking na Palenicy Białczańskiej, gdzie rozpoczyna się szlak nad Morskie Oko. Parking jest czynny 24 godziny na dobę, jednak w sezonie letnim już od wczesnych godzin porannych może pojawić się problem ze znalezieniem miejsca. Bilety na parking można zakupić wyłącznie online na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Do Morskiego Oka możemy dojść pieszo z parkingu szlakiem czerwonym asfaltową drogą, która wije się między górami. Do przejścia jest 9 km (2:30 h). Dla mniej wytrawnych podróżników z Palenicy kursują również góralskie zaprzęgi – tzw. „fasiągi”, które za „drobną” opłatą dowożą turystów na Włosienicę (7 km). Stąd, ostatni odcinek 1,5 km musimy pokonać już pieszo.
W drodze nad Morskie Oko po około 50 min. Marszu pierwszym ciekawym obiektem na szlaku są Wodogrzmoty Miciewicza - imponujące kaskady wody utworzone na progach skalnych potoku Roztoka. Pierwotnie nosiły nazwę „Grzmoty”, lecz okazji sprowadzenia prochów naszego narodowego wieszcza do kraju w 981 zmieniły swoją nazwę. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza możemy skręcić do Doliny Pięciu Stawów i Schroniska Roztoka. Zielonym szlakiem w lewo w dół -zaledwie 10 minut.
Idąc dalej prosto drogą asfaltową dochodzimy do dużego placu (pozostałość parkingu funkcjonującego do lat 80 XX wieku) o nazwie Włosienica. Tutaj kończy się trasa dla zaprzęgów konnych, a do Morskiego Oka zostało nam jeszcze 1,5 km. Jak widać całość trasy nie wymaga specjalnych umiejętności i po prawie 3 godzinach możemy podziwiać Morskie Oko z tarasu Schroniska PTTK im. Stanisława Staszica. Warto będąc już nad Morskim Okiem zrobić sobie spacer wokół jeziora, albo wycieczkę nad Czarny Staw nad Rysami.
Podczas planowania wycieczki musimy pamiętać, że droga na Morskie Oko nie jest oświetlona i ruch turystyczny w odbywać się może jedynie do zapadnięcia zmroku. Dla turystów, którzy do zmierzchu zostali nad Morskim Okiem oznacza to nieoświetloną drogę i brak transportu powrotnego. Dlatego warto w taki sposób zaplanować harmonogram wycieczki, aby wyjść na trasę jak najwcześniej i około południa zejść już w rejon Palenicy Białczańskiej.
Ważne informacje przy planowaniu wycieczki nad Morskie Oko:
- Parking Palenica Białczańska. Rezerwacja biletu tutaj.
- Bilet wstępu do tatrzańskiego Parku Narodowego. Cennik tutaj.
- Aktualna pogoda oraz komunikaty TOPR. Sprawdź tutaj.
- Schronisko Morskie Oko, rezerwacja noclegu oraz godziny otwarcia, tutaj.
- Na szlaku duża ilość toalet.
- Trasa na Morskie Oko jest wycieczką całodniową. Długość trasy: ok. 16 km, czas wyprawy (pieszo tam i z powrotem): ok. 5 h